Bemutatkozás - Kálmáncsa Tagóvoda Mottónk: „ A gyermek fejlődése szempontjából döntő fontosságú, hogy érezze nemcsak szeretik, hanem olyannak szeretik, amilyen.” Hermann Alice Kálmáncsa község mintegy kilencszáz éves múltra tekinthet vissza, lakosságának száma egykor elérte a 1500-2000 főt. Jelenleg 600 lakosa van a kis zsáktelepülésnek, és a legközelebbi várostól (Barcs) 20 km-re. Természeti adottságaira jellemző az erdők, mezők megléte, a zöld, gondozott, nyugalmas környezet, mely vonzza a külföldi letelepedőket. Az itt élő családok nagy százaléka nehéz anyagi körülmények között él, sok a munkanélküli, a foglalkoztatást helyettesítő támogatásból élő fiatal, és idősebb korú.Óvodánkat 1911-ben gróf Széchenyi István építtette, eredetileg orvosi rendelőnek, óvodaként 1955-től működik, férőhelyek száma 25 fő. Intézményünk 2009-ben lett felújítva. A Kálmáncsai Óvoda, egy vegyes életkorú csoporttal működik, ahová a falunkhoz tartozó Lajosháza- pusztai gyermekek is járnak. Községünk központjában minden fontosabb intézményhez közel egy dombon helyezkedik el, jól felszerelt főzőkonyhával, szép zöld növényekkel körbevett esztétikus környezetben. Tágas udvar, új udvari játékok, és egy fedett terasz biztosítja a gyermekek játéklehetőségét akár rossz időben is. Egy csoportszobánk van, ez tágasnak és berendezettségénél fogva jól felszereltnek mondható, ebédlőnk is otthonosan berendezett. Az óvodánk az ONAP-ra épülő hagyományos programmal dolgozik, fontosnak tartjuk nevelőmunkánkban a közös élményekre épülő csoportos tevékenységet. Az évszakok változása és az ünnepek köré csoportosítjuk tevékenységeink tartalmát. Egyéni és mikro-csoportos foglalkozással, kezdeményezéssel fejlesztjük gyermekeinket, differenciáltan, képességeikhez mérten. Fontosnak tartjuk a partnerkapcsolatok erősítésével, az óvoda nyitottságát, és a hatékonyságát biztosítani, legnagyobb hangsúlyt ebben a szülők kapják. Különös figyelmet fordítunk a másság elfogadására, és elfogadtatására. Az itt dolgozó pedagógusokra jellemző a gyermekszeretet, humánus emberi értékek, empátia és a nevelői tudatosság. Fontosnak tartják az önképzést, szakmai megújulást.