Bemutatkozás - Istvándi Tagóvoda Istvándi Tagóvoda bemutatása Óvodánkat pályázatnak köszönhetően 2016-ra teljesen újjáépítettek. Így egy európai szintű, nagyon modern, jól felszerelt, minden igényt kielégítő óvodaépülettel büszkélkedhetünk. Az óvodapedagógusok munkájához szükséges eszközök adottak, rendelkezünk a gyermekek egyéni fejlesztését szolgáló eszközökkel, a szakmai tájékozódáshoz kisebb könyvtárral, IKT eszközeinket folyamatosan cseréljük, ill. bővítjük lehetőségeinkhez mérten. Személyi feltételeink megfelelnek a törvényi előírásoknak. Udvarunk tágas, sok fával, árnyékos, nagy zöld területtel rendelkezik, az udvari játékok biztonságosak, környezetbarát, természetes anyagokból készültek. Óvodánk 2021 augusztusáig két, részben osztott csoporttal működött, majd szeptembertől a nagymértékű gyermeklétszám csökkenés miatt egy osztatlan csoporttá váltunk (sajnos a nagy épület kihasználatlan lett). Sokat tettünk, teszünk azért, hogy óvodánk minden egyes helyisége és a benne eltöltött idő azt sugallja, hogy itt gyermeknek lenni. Fontosnak tartjuk, hogy biztonságban, nyugalomban teljenek napok. Örömmel jönnek ide a gyerekek tudva azt, hogy itt jó társaságot és változatos játék eszközöket találnak. A roma gyermekek aránya óvodánkban 100%, akik mindannyian hátrányos, ill. halmozottan hátrányos helyzetűek. A szülők többnyire idénymunkából, ill. gyermekeik után járó ellátásokból a létminimumon vagy alatta élnek. A gyermekek életkörülményei az átlagnál szerényebbek, a családoknak korlátozottak a lehetőségeik. A szülők többsége aluliskolázott, nagyon korán vállalnak sok gyermekeket. Intézményünk minden dolgozója a szülőkkel való közvetlen viszony kialakítására törekszik. Óvodánkban roma nemzetiségi nevelés folyik magyar nyelven : Ez minden nevelési évünk kiemelt feladata és tükrözi a roma kultúrához való kötődést. Célunk a cigány hagyományok, kultúra iránti érdeklődés felkeltése, tudatos ápolása. A gyermekekben pozitív érzelmi viszony kialakítása a nemzetiségi kultúrájuk iránt, nemzetiségi identitástudatuk elmélyítése. Heti egy alkalommal roma napot tartunk, amikor autentikus roma zenét hallgatunk, ill. megismerkedünk a cigány hagyományokban használt hangszerekkel (ceglédi kanna-kanalazás). Az ábrázoló tevékenység során változatos, színhasználatra hívjuk fel a figyelmet. Gyakran táncolunk népviseleti ruhákba öltözve, roma meséket, verseket hallgatnak a gyermekek magyar nyelven. Óvodai felzárkóztató programunk kiemelt területei: Minél koraibb óvodai nevelés biztosítása (már 2,5 éves kortól). Hiányzások minimalizálása. A szülők munkába állását lehetővé tévő nyitva tartás. Szociokulturális hátrányok kompenzálása. A lehetőségekhez egyenlő hozzáférés biztosítása. Korszerű óvodapedagógiai módszerek. Különböző képességű és fejlettségű gyermekek együttnevelése. Az egyéni fejlesztések sokszínűsége szakemberek bevonásával. Szülőkkel való együttműködés. Társintézményekkel való rendszeres kapcsolattartás. Köszönjük, hogy időt szánt óvodánkra!